سفارش تبلیغ
صبا ویژن

ونیز ایران کجاست؟

کوچه‌های روستای صراخیه، ونیز ایران پر از آب است؛ دقیقا مثل ونیز. در صراخیه اما خبری از ساختمان‌های بلند و باشکوهِ ونیز نیست.

روستای صراخیه ونیز ایران

روستای صراخیه را ونیز ایران نامیده‌اند. روستایی ایستاده روی آب و  لابه‌لای نیزارهای بلند تالاب شادگان. با مردمانی که به آهستگی با  بَلَم‌های دست ساز کوچک در آبراهه‌های باریک می‌رانند. زندگی در روستای صراخیه ونیز ایران جاریست. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

روستای صراخیه ونیز ایران کجاست؟

روستای صراخیه جایی در میان تالاب شادگان قرار دارد. شادگان نام تالابی  است که حدود 110 کیلومتر با اهواز و 60 کیلومتر با خرمشهر فاصله دارد.  بنابراین روستای صراخیه در استان خوزستان قرار دارد. اگر قصد سفر به  خوزستان را دارید، بازدید از صراخیه را در برنامه‌هایتان بگنجانید.

روستای صراخیه میان تالاب شادگان قرار دارد. بنابراین ساکنانش مجبورند برای زندگی‌، روی بلم و قایق بنشینند  و حرکت کنند. پارو زدن، عادی‌ترین کاری است که صراخیه‌ای‌ها در زندگی  انجام می‌دهند.

روستای صراخیه ونیز ایران خوزستان

رقص دلفین‌ها در کوچه‌های خیس

معماری خانه‌های صراخیه ساده و متناسب با اقلیم است. خانه‌ها با نی،  اصلی‌ترین گیاه تالاب شادگان و خشت و گِل ساخته می‌شوند. زندگی  صراخیه‌ای‌ها ساده و صمیمی است. همه این‌ها برای شهرنشینان، جذابیت دارد و  آن‌ها را سر شوق می‌آورد. دیدن پرنده‌های نادر و مهاجر نیز از دیگر  جاذبه‌های روستای صراخیه است. بومی‌ها می‌گویند روزگاری که حال تالاب  شادگان بهتر بود، حتی دلفین‌ها نیز به روستا می‌آمدند.

روستای صراخیه ونیز ایران ، روستای روی آب 

هشدارها درباره روستای صراخیه ونیز ایران

مردم روستای صراخیه اغلب از قایق موتوری استفاده نمی‌کنند. صدایش  پرندگان را فراری می‌دهد. حال گاومیش‌های روستا را هم بد می‌کند. بهتر است  شما نیز برای بازدید از همه نقاط روستا، مثل خود اهالی از بَلَم استفاده  کنید. در روستای صراخیه همه بلدند بلم را هدایت کنند. بنابراین می‌توانید  حتی از کمک کودکان روستا استفاده کنید. زباله نریزید. این کارِ گردشگران  بی‌ملاحظه است و قطعا شما در این گروه قرار ندارید. مردم روستای صراخیه نه  آب دارند، نه گاز. بنابراین با خودتان آب آشامیدنی همراه داشته باشید. در  مصرف آب نیز صرفه جویی کنید.

هشدارها درباره روستای صراخیه ونیز ایران

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با دیگر جاذبه‌های ایرانگردی، شهر نیلوفرهای آبی را در مجله گردشگری دلتا مطالعه کنید.

همچنین بخوانید:

باغ سنگی، سفری با طعم وحشت و هیجان! 

موزه بریتانیا؛ آرامگاه منشور کوروش 

چند پیشنهاد بهاری برای طبیعت‌گردی 

تنگه دریخا؛ هیجان بر فراز صخره‌ها! 

روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران! 

با مجله گردشگری دلتا همراه باشید .